środa, 25 sierpnia 2010

Typy cer i jej pielęgnacja

Odpowiednia pielęgnacja skóry zależy od rodzaju cery. Często określenie rodzaju cery może wiązać się z pewnymi komplikacjami ponieważ tak naprawdę każdy z nas ma inną skórę, inne problemy z nią związane. Do pielęgnacji skóry należy więc podchodzić indywidualnie, dobierać kosmetyki do swojego typu skóry i potrzeb.
Wyróżniamy cztery podstawowe typy cer:
Cera normalna - to skóra gładka, miękka i sprężysta z półprzezroczystym rumieńcem. Cerze tej wystarczy zwykła pielęgnacja.
Cera sucha - to skóra naprężona, sucha, bez połysku. Ten rodzaj cery wymaga nawilżania od wczesnych lat. Powinno się do niej stosować łagodne preparaty oczyszczające.
Cera tłusta - skóra o zdecydowanym połysku, miękka. Pory są otwarte i dlatego skóra może mieć wygląd ziemisty. Tłusta skóra jest mniej wrażliwa na słońce i wiatr, a jej zaletą jest to, że z wiekiem wydaje się ciągle miękka. Wymaga częstszego oczyszczania, gdyż jej tłusta powierzchnia działa jak magnes dla brudu i jest pożywką dla trądziku. Oczyszczanie winno być jednak delikatne, aby nie pobudzało gruczołów łojowych do zwiększonego wydzielania.
Cera mieszana - spotykamy ją najczęściej. Pory czoła, nosa i brody są zwykle większe niż pozostałej części twarzy. Ten rodzaj cery należy traktować jako dwa rodzaje skóry, stosując odmienne sposoby pielęgnacji w zależności od miejsca.

Każda cera dostarcza jej właścicielowi innych problemów. Oprócz tego, że jest sucha czy tłusta może być trądzikowa, naczynkowa lub mieć tendencję do przesuszeń. Do pielęgnacji skóry należy więc podchodzić indywidualnie. Przy doborze kosmetyku kierować się priorytetowymi jej cechami nie zapominając jednak o tym, by wybierane kosmetyki nie powodowały przesuszenia ani podrażnień.
Nie matujmy na siłę skóry mieszanej, ponieważ może to doprowadzić do odwodnienia i łuszczenia miejsc z tendencją do suchości. Lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie żelu lub kremu o lekkiej konsystencji, który nie będzie pozostawiał tłustej warstwy. Jako dodatkowy element warto zastosować maseczkę oczyszczającą na bazie zielonej glinki, która odblokuje pory i znormalizuje pracę gruczołów łojowych. Dobrze jest również stosować peeling mechaniczno – enzymatyczny za pomocą, którego w nieinwazyjny sposób zostaną złuszczone martwe skórki z przesuszonych partii twarzy, a poprzez dodatkowe pocieranie miejsc z tendencją do przetłuszczania i niedoskonałości zostaną złuszczone wszelkie niedoskonałości, odblokowane zasklepione pory i wyrównany koloryt skóry.

3 komentarze:

  1. Witam! bardzo przydatny post :) chociaż ja ze swoją cerą ciągle mam problemy. kiedyś miałam bardzo tłusty nos i czoło, a suche policzki. wiedziałam, że jest to cera mieszana i cieszyłam się, że wiem jakich kosmetyków używać. od pewnego czasu jest inaczej. policzki i broda wydają się być odpowiednio nawilżone, nie za suche, nie za tłuste. nos, jest strasznie suchy, gdy położę jakiś podkład, wygląda jakby się skóra łuszczyła. a czoło? pół na pół. bliżej nosa suche, po bogach i przy włosach prawie zawsze się błyszczy. jakich kremów powinnam używać?
    pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za pytanie. Sposób pielęgnacji Pani cery będzie tematem następnego posta.

    OdpowiedzUsuń