sobota, 30 kwietnia 2011

Atopowe zapalenie skóry, a pilęgnacja miejsc owłosionych

Atopowe zapalenie skóry czyli AZS to rodzaj alergii skórnej, choroba która polega  na tym, że skóra bardzo mocno reaguje na rożne czynniki, substancje,  tracąc w ten sposób naturalną barierę ochronną, czyli tzw. płaszcz lipidowy (warstwa natłuszczająca, ochronna, która m. in. zapobiega przesuszeniom, odwodnieniu skóry, bakteriami, jest rodzajem niewidocznego płaszcza ochronnego).
AZS można rozpoznać poprzez obserwację skóry, która może być zaczerwieniona, sucha, łuszcząca się. Często stopi towarzyszy uporczywy świąd oraz liczne zapalenia, oraz zakażenia bakteryjne. Skóra rogowacieje, jest bardzo sucha, łuszczy się. Objawy nasilają się w czasie stresu.
Zmiany skórne najczęściej występuję na twarzy  (policzki), szyli, kolanach, łokciach, na skórze głowy. Czasem występują we wszystkich wymienionych miejscach jednocześnie, lecz najczęściej  atopia występuje w pojedynczych miejscach np. tylko na skórze głowy lub na zgięciach: kolana i łokcie. Przy bardziej ostrych przypadkach objawom na ciele towarzyszką objawy alergiczne typu: katar, zapalenie spojówek czy astma.

Przy atopowym zapaleniu skóry należy pamiętać, że skóra pozbawiona jest warstwy ochronnej przez co bardzo intensywnie reaguje na niekorzystne czynniki np. detergenty. Należy więc unikać przede wszystkim: noszenia ubrań z wełny oraz syntetycznych (wywołuje zaczerwienienie i swędzenie),  mydła, detergentów, proszków w bezpośrednim zetknięciu ze skórą, owoców cytrusowych oraz pomidorów.
Pielęgnacja skóry atopowej jest bardzo kłopotliwa. O ile zmiany na cielę można pielęgnować preparatami natłuszczającymi, balsamami, żelami i maściami (Atoperal, Pediatril, Atoderm Bioderma), to pielęgnacja skóry w miejscach owłosionych dostarcza wielu problemów.  Trudno jest wsmarowywać we włosy maści i balsamy natłuszczające bo włosy stają się tłuste, obciążone. Ale, że pielęgnacja AZS polega głownie na natłuszczaniu należy sięgać po szampony natłuszczające. Nie należy stosować masek oczyszczających skórę, ponieważ one dodatkowo przesuszą, a więc pogorszą stan skóry, która będzie jeszcze bardziej się łuszczyć. Na pewno bardzo polecam szampon w piance z firmy  A-Derma z kwasem omega 6, czyli nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które  obniżają  utratę wody, poprawiają nawilżenie naskórka, zapobiegają jego odwodnieniu, zmniejszają stany zapalne oraz polepszeniem ogólny wygląd skóry. Dobry jest również Szampon leczniczy STIEPROX, to szampon przeciwłupieżowy, jest stosowany do łagodzenia stanów zapalnych skóry głowy. Można również spróbować stosować szampon dziegciowy np. Silver Stop, który ma właściwości antybakteryjne i antyzapalne, zmiękcza on naskórek, dzięki czemu oprócz procesów leczniczych ułatwia mechaniczne usunięcie łusek.
  Warto czasem dodatkowo nawilżyć skórę, chociażby maską nawilżającą do włosów, wetrzeć ją w skórę głowy i pozostawić na 10-15 minut, ważne aby był to preparat do delikatnej skóry głowy. Słyszałam bardzo dobre opinie o MAVENA Derma Line Maska do skóry głowy, które jest przeznaczona do walki z przewlekłą suchości skóry i AZS.

Przy AZS bardzo ważny jest systematyczny kontakt z dermatologiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz