środa, 22 czerwca 2011

Wrażliwość skóry

          Za pomocą określenia "skóra wrażliwa" należy rozumieć rodzaj skóry nadmiernie reagujący na różne czynniki zewnętrzne. Nadwrażliwość cery to nie to samo co uczulenie, chociaż niekiedy objawy mogą być podobne. Nadwrażliwość oceniamy na podstawie zmian jakie zachodzą na skórze. Zmiany alergiczne można ocenić na podstawie testów alergicznych.
Skóra nadwrażliwa jest bardzo delikatna, podrażnienia mogą wywołać składniki zawarte w kremie, środki zapachowe czy barwniki. Reakcje podrażnienia wywoływane są też przez detergenty np. proszek do prania. Ale podrażnienia może wywołać chociażby dym papierosowy, klimatyzacja, słońce, wiatr czy mróz.
Skóra nadwrażliwa charakteryzuje się:
  • zaczerwienieniem
  • delikatnym obrzękiem
  • świądem w okresie początkowym
Jeżeli bodźce drażniące działają długotrwale do objawów mogą dołączyć: łuszczenie oraz stany zapalne, które prowadza najczęściej do odwodnienia. Do złego samopoczucia z powodu wyglądu mogą więc dołączyć: pieczenie, uczucie ściągnięcia naskórka.
Do pielęgnacji cery nadwrażliwej należy dobierać delikatne preparaty przeznaczone właśnie do pielęgnacji tego typu skóry. Dermokosmetyki skierowane do cery nadwrażliwej posiadają ograniczoną ilość składników aktywnych, a więc zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia podrażnienia.  Polecane kremy to: Avene krem kojący do skóry nadwrażliwej, Avene Toleriane Extreme, Bioderma Sensibio DSPharmaceris krem-ratunek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz