czwartek, 7 lipca 2011

Rozstępy

Rozstępy często bywają wstydliwym kłopotem zarówno kobiet jaki i mężczyzn. Pojawiają się tak u młodzieży jak i osób dorosłych. Najczęściej przyczyną ich powstawania są nagłe wahania wagi, zarówno przybranie na wadze jak i szybka utrata kilogramów. Rozstępy pojawiają się w okresie dojrzewania gdy ciało w dużym tempie zaczyna ulegać zmianom zachodzącym w organizmie, a także w okresie ciąży, czy momencie intensywnych ćwiczeń wysiłkowych powodujących przyrost masy mięśniowej. Bardzo często powstają jako skutek przyjmowania leków hormonalnych, w tym sterydowych. Niewątpliwie istotną przyczyną rozstępów są skłonności genetyczne.
Rozstępy to blizny mające formę wrzecionowatych pasm pojawiających się najczęściej w okolicy pośladków,
na brzuchu, udach i piersiach. Początkowo mają postać czerwonych lub różowo- fioletowych lini. Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć. Jeśli tylko pojawią się pierwsze oznaki rozstępów lub też znajdujemy się w sytuacjach sprzyjających ich tworzeniu, warto regularnie masować ciało stosując oliwki,
olejki, balsamy lub jeden z dostępnych kremów przeciw rozstępom (Elancyl krem na rozstępy, Pharmaceris M krem zapobiegający rozstępom, Pharmaceris M krem zmniejszający istniejące rozstępy, Vichy krem na rozstępy). Niestety, jeśli rozstępy są duże i pojawiły się dawno, to pozbycie się ich może być trudne.
W tej sytuacji może pomóc lekarz lub kosmetyczka. Lekarze często zalecają przyjmowanie doustnych preparatów zawierających witaminy i mikroelementy.

Warto obserwować swoje ciało i stale dbać o skórę. Ważne, by robić to wytrwale i systematycznie. Niestety stare zmiany rzadko udaje się usunąć za pomocą kosmetyków. Gdy rozstępy raz się już utworzą, skórze trudno odzyskuje dawny wygląd.

Powstawaniu rozstępów powinno się przede wszystkim zapobiegać. Odpowiednia pielęgnacja skóry, systematyczna gimnastyka, utrzymywanie właściwej wagi ciała, regularny masaż wilgotną szorstką rękawicą, myjką, gąbką lub prysznicem, może w dużym stopniu zapobiec powstawaniu rozstępów. Po kąpieli dobrze jest wklepywać w ciało specjalny balsam uelastyczniający skórę. Osoby, które nie mają skłonności do tworzenia się rozstępów, mogą stosować zwykłe kosmetyki do pielęgnacji skóry (
Pharmaceris D balsam nawilżający, Avene Hydrance emulsja nawilżająca, Iwostin Emulsja do ciała, Galenic balsam ujędrniający ). Rodzaj kremu nie jest tak istotny jak sam masaż skóry. Krem jest tylko czynnikiem wspomagającym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz