środa, 21 września 2011

Walka z niedoskonałościami skóry

Skóra pokryta jest wodno - tłuszczową emulsją, tzw. płaszczem lipidowym wydzielanym przez gruczoły potowe i łojowe skóry. Nieprawidłowa praca tych gruczołów może prowadzić do zbyt małego lub nadmiernego wydzielania sebum. Zatkane gruczoły łojowe tworzą zaskórniki, nieestetyczne czarne punkciki. Dodatkowo zmiany hormonalne, stres i nieodpowiednia dieta wpływają niekorzystnie na jej wygląd i kondycję.

Co to jest strefa T?
Skóra przetłuszcza się najbardziej w tzw. strefach łojotokowych, które są miejscami o największej ilości gruczołów łojowych. Należą do nich: tzw. linia T skóry twarzy (czyli czoło, nos i broda), tzw. rynna łojotokowa przednia (centralna cześć klatki piersiowej) oraz rynna łojotokowa tylna (okolice między łopatkami). W tych miejscach tworzą się najczęściej otwarte i zamknięte zaskórniki, co często prowadzi do powstawania stanów zapalnych widocznych najczęściej jako grudki, krosty i cysty.
Wzmożone produkowanie i wydzielanie sebum może dotyczyć nie tylko stref łojotokowych. W przypadku nasilenia się zmian już istniejących obszar ten może rozszerzać się na całą twarz, plecy, dekolt jak również owłosioną skórę głowy
.

Czy ilość produkowanego sebum jest taka sama przez całe życie?
Ilość wydzielanego łoju skórnego zmienia się w zależności od okresu życia. U noworodków jest ono duże, ale ulega znacznemu zmniejszeniu w wieku około 5 lat. Skóra tłusta może pojawić się w okresie dojrzewania (około 12-13 roku życia), a związane jest to z wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych, spowodowaną przez hormony androgenowe. Natomiast powyżej 40 roku życia następuje zmniejszenie wydzielania łoju skórnego. Zmniejszenie pracy gruczołów łojowych następuje zwłaszcza u kobiet ok. 60 roku życia.

Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?
W pielęgnacji cery łojotokowej trzeba przede wszystkim zadbać o jej odpowiednie oczyszczenie, aby usunąć zalegający łój i zanieczyszczenia i nie dopuścić do zatkania porów. Oczyszczanie twarzy powinno się wykonywać dwa razy dziennie. Do oczyszczania należy używać łagodnie działających preparatów bez alkoholu, unikać mydeł, ponieważ mogą one spowodować nasilenie łojotoku skóry np. Vichy Normaderm, La Roche-Posay Effaclar, Iwostin Puritin. Dodatkowo warto 1-2 razy w tygodniu stosować preparaty złuszczające martwy naskórek, np. peelingi oraz maseczki ściągające pory i oczyszczające: Iwostin Puritin peeling, Lierac maseczka oczyszczająca.
W pielęgnacji cery łojotokowej należy pamiętać, że źle toleruje ona mleczka kosmetyczne i nadmiar kremów. Najlepiej stosować preparaty o lekkiej konsystencji (light) w postaci emulsji lub żelu, a także toniki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz