wtorek, 28 czerwca 2011

JAK NAJSZYBCIEJ ZŁAGODZIĆ PODRAŻNIENIA

Jeśli masz do nich skłonność, mogą pojawić się pod wpływem najróżniejszych czynników - np. substancji zawartych w kosmetykach. Co pomoże?

Skóra wrażliwa wykazuje nadmierną reaktywność na różne czynniki, głównie środowiskowe (sporą część - prawie 40% stanowią też kosmetyki) - objawia się to nawracającym podrażnieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem. W takim wypadku koniecznie trzeba stosować preparaty łagodzące te dolegliwości (jak te z gamy Topialyse, przeznaczone także do pielęgnacji cery atopowej). W gamie jest jeden produkt, na który warto zwrócić uwagę, zwłaszcza gdy masz do czynienia z podrażnieniem skóry powiek (jeśli nie jest ono skutkiem zapalenia spojówek lub sezonowej alergii np. na pyłki, w pierwszej kolejności można podejrzewać szampony i zmywacze makijażu).

Topialyse Palpébral to wyjątkowy preparat o wielokierunkowym działaniu, który nie tylko pielęgnuje wrażliwą skórę, ale też leczy i chroni powieki (i nie tylko), tworząc barierę dla substancji drażniących. Zawiera: minimalizujące stan zapalny, świąd i pieczenie wyciąg z lukrecji i wodę kwiatową
natłuszczające i kojące olej z lnianki i ogórecznika lekarskiego oraz siarczan dekstranu
tworzące barierę ochronną dla substancji drażniących hialuronian sodu i wyciąg z łopianu
 Ma lekką, szybko wchłaniającą się formułę, od razu po nałożeniu można zrobić makijaż. Od razu poczujesz ukojenie.

środa, 22 czerwca 2011

Wrażliwość skóry

          Za pomocą określenia "skóra wrażliwa" należy rozumieć rodzaj skóry nadmiernie reagujący na różne czynniki zewnętrzne. Nadwrażliwość cery to nie to samo co uczulenie, chociaż niekiedy objawy mogą być podobne. Nadwrażliwość oceniamy na podstawie zmian jakie zachodzą na skórze. Zmiany alergiczne można ocenić na podstawie testów alergicznych.
Skóra nadwrażliwa jest bardzo delikatna, podrażnienia mogą wywołać składniki zawarte w kremie, środki zapachowe czy barwniki. Reakcje podrażnienia wywoływane są też przez detergenty np. proszek do prania. Ale podrażnienia może wywołać chociażby dym papierosowy, klimatyzacja, słońce, wiatr czy mróz.
Skóra nadwrażliwa charakteryzuje się:
  • zaczerwienieniem
  • delikatnym obrzękiem
  • świądem w okresie początkowym
Jeżeli bodźce drażniące działają długotrwale do objawów mogą dołączyć: łuszczenie oraz stany zapalne, które prowadza najczęściej do odwodnienia. Do złego samopoczucia z powodu wyglądu mogą więc dołączyć: pieczenie, uczucie ściągnięcia naskórka.
Do pielęgnacji cery nadwrażliwej należy dobierać delikatne preparaty przeznaczone właśnie do pielęgnacji tego typu skóry. Dermokosmetyki skierowane do cery nadwrażliwej posiadają ograniczoną ilość składników aktywnych, a więc zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia podrażnienia.  Polecane kremy to: Avene krem kojący do skóry nadwrażliwej, Avene Toleriane Extreme, Bioderma Sensibio DSPharmaceris krem-ratunek.

czwartek, 16 czerwca 2011

Pielęgnacja cery naczynkowej



Belissa anti -red cena ok: 17 zł.
Naczynkowość skóry to jeden z częstszych problemów jakie dotyczą skóry zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zaczerwienienie, stały lub napadowy rumień, uczucie gorąca, widoczne gołym okiem siateczki naczyń krwionośnych oraz wrażliwość cery to wstydliwe i krępujące oznaki naczynkowości skóry. Cerę naczynkową należy traktować bardzo delikatnie. Warto unikaćstosowania peelingów mechanicznych ponieważ podrażniają naczynka i w efekcie wywołują podrażnienie skóry oraz rumień.
Substancjami korzystanie wpływającymi na cerę naczynkową są min. zmniejszająca kruchość naczyń rutyna, wyciąg z arniki górskiej, który redukuje zaczerwieniania oraz wspomaga krążenie krwi, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który doskonale uelastycznianiaścianki naczyń. Nie mniej ważne są witaminy takie jak: chroniąca przed pękaniem naczynek witamina PP, oraz uszczelniająca naczynka witamina C.
Rozszerzone naczynka mogą pojawić się przy każdym typie cery, ale na tądolegliwość najbardziej narażona jest cienka i wrażliwa cera.
W doborze kosmetyków do cery naczynkowej należy również kierowaćsię typem skóry. Przy cerze mieszanej dobrze sprawdzają siękosmetyki do mycia w formie delikatnego żelu (Eucerinżel oczyszczający do skóry zaczerwienionej, Pharmaceris N kojącyżel myjący, La Roche Posay Rosaliacżel). Doskonale oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i nadmiarułoju.
Przy cerze suchej warto wypróbować (Pharmaceris N mleczko, Floslek mleczko, Avene łagodne mleczko), bądź płyny micelarne (La Roche Posay PH, Avene, Bioderma, Iwostin Capilin płyn micelarny). Po umyciu żelem czy mleczkiem należy zastosować tonik do cery wrażliwej lub naczynkowej (Dermedic Angio Expert tonik; Pharmaceris N tonik kojący, Floslek Capilin tonik, Avene tonik kojący).
Ze względu na niekorzystny wpływ promieni słonecznych na naczynka dobierając krem na dzień trzeba zwrócić uwagę na to czy kosmetyk zawiera filtr UV, który ochroni skórę przed niekorzystnym wpływem promieni (Iwostin Capillin SPF20, Eucerin na naczynka).

Przy cerze mieszanej należy wybierać kremy o lekkiej konsystencji, ponieważ nie będą powodowały błyszczenia się skóry (Rosaliac XL Legre, Antirougeurs Legre). Na noc najlepiej zastosowaćkrem odżywczy lub nawilżający bez filtra, ponieważ filtr zbyt obciąża skórę, nie pozwalając na nocny odpoczynek (Eucerin krem na noc, Pharmaceris N odżywczy, Avene Diacneal, Avene Cold cream).




poniedziałek, 6 czerwca 2011

Skóra trądzikowa

W okresie dojrzewania wielu młodych ludzi ma problem z cerą. Najczęstsza przypadłością w tym okresie jest trądzik, wiele młodych ludzi boryka się z tym problemem. Zaskórniki, zatkane pory gródki, krostki oraz wykwity na skórze to objawy trądziku.

Główną przyczyną tego typu problemów jest „burza hormonalna” czyli nadmierna produkcja hormonów płciowych nazywanych androgenami. Przyczyna trądziku tkwi w mieszkach włosowych. To do nich wydzielany jest łój z gruczołów łojowych powodujący stany zapalne czyli tzw. „pryszcze”.  Zmiany zapalne mogą umiejscawiać się na twarzy, plecach i dekolcie. Nasilenie problemu może powodować stres, chlorowana woda, niektóre leki np. sterydy anaboliczne, kortyzon, nadmiar wit.B12 i ,D, leki zawierające jod oraz leki uspakajające i nasenne. Najczęstszym powodem jest jednak zła pielęgnacja skóry oraz nieodpowiednio dobrane kosmetyki.

Skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zmian zapalnych nie należy samodzielnie wyciskać ponieważ może to spowodować rozprzestrzenianie się stanów zapalnych, a w konsekwencji prowadzić do powstawania widocznych blizn.

Najważniejsze jest odpowiednie oczyszczanie cery. Skórę należy myć rano i wieczorem żelem do skóry tłuste, który doskonale oczyszcza skórę. Żele nie zawierają w sobie mydła, czyli nie powodują przesuszeń ani nie zatykają porów np.
La Roche-Posay Effaclar, Iwostin Purritin. Niewskazane jest stosowanie kosmetyków bakteriobójczych, zakłócających naturalną równowagę skóry np. mydło 
siarkowe. Warto zastosować tonik, który tonizuje skórę, przywróci Ph oraz ściągnie pory. Ważne aby toniki nie zawierały alkoholu, który przesusza skórę, a pielęgnacja skóry trądzikowej jak i tłustej nie powinna polegać na wysuszaniu, a odpowiednim oczyszczaniu. W czasie dnia warto stosować lekką emulsję nawilżająco – matującą np. marki La Roche -  Posay Effaclar, Avene Cleance. Na noc polecam  krem do cery tłustej kwasami , który pomoże złuszczyć naskórek i oczyścić pory np. La Roche Posay Effaclar K, Uriage Hyseac AHA.
WAŻNE: Przy trądziku w czasie występowania wykwitów i  zmiana zapalnych nie wolno stosować peelingów mechanicznych ponieważ rozdrapują one "pryszcze" przez co roznoszone zostają bakterie i dochodzi ko kolejnych zmian zapalnych.
Często pytano mnie czy są kremy na trądzik z Vichy. Firma Vichy nie ma kosmetyków na trądzik. Seria Narmaderm jest skierowana do skóry z niedoskonałościami czyli nierównościami, rozszerzonymi potami, grudkami i błyszczeniem się skóry. Kosmetyki te nie są skierowane dla osób ze zmianami zapalnymi i trądzikiem.