czwartek, 25 sierpnia 2011


Wypadanie włosów to poważny i coraz częsty problem nękający zarówno mężczyzn jak i kobiety. Aby skutecznie z nim walczyć konieczna jest specjalistyczna konsultacja, właściwe postawienie diagnozy i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Wyróżnia się kilka typów wypadania włosów. Najbardziej powszechne i najczęściej spotykane to łysienie androgenowe, tzw. męskie (alopecia androgenetica). Może występować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, chociaż jego intensywność zależna jest od płci i predyspozycji genetycznych. W przypadku kobiet ten typ łysienia zazwyczaj występuje dopiero po 30 roku życia, natomiast w przypadku mężczyzn może pojawić się już w wieku 17-19 lat. Dokładny mechanizm tego typu wypadania włosów nie został dokładnie poznany. Wiadomo jednak, że jest on spowodowany przez męski hormon – testosteron, który po transformacji atakuje brodawkę włosa. Wytwarzanie włosa zostaje zaburzone. Włosy stają się cieńsze, krótsze i słabiej wybarwione i w końcu zanikają.
Drugim głównym typem wypadania włosów jest łysienie plackowate. Jak sama nazwa wskazuje charakterystyczną cechą tego typy łysienia są owalne miejsca całkowicie pozbawione włosów. Najczęściej pojawia się na głowie, ale może wystąpić też na twarzy i ciele. Włosy zwykle po jakimś czasie odrastają a nowe „placki” tworzą się w innych miejscach. W niektórych przypadkach może dojść do całkowitej utraty włosów.
Należy pamiętać, że włosy wypadają nam każdego dnia i jest to proces całkowicie fizjologiczny. Dzienna utrata włosów w naturalnych warunkach waha się u różnych osób, ale nie powinna przekraczać 100 dziennie. Problem pojawia się dopiero wtedy gdy bilans wynosi ponad 100 i trwa to dłużej niż kilka tygodni.  

1 komentarz: